Василена Серафимова за концерта с Христина Белева и Димитър Горчаков в Portrait: „Обичам да отидем там, където не само хората не очакват, а самите ние не сме си и помисляли, че ще попаднем“

Василена Серафимова за концерта с Христина Белева и Димитър Горчаков в Portrait: „Обичам да отидем там, където не само хората не очакват, а самите ние не сме си и помисляли, че ще попаднем“

Джаз, фолклор, класика, електроника, импровизационна и репететивна музика – разнообразни са жанровете и тембрите, с които боравят, шарени са настроенията, които създават, музикантите в петото издание на поредицата Untraditional Duet. Основното дуо в нея са Христина Белева (гъдулка) и Димитър Горчаков (пиано, клавишни). Гост този път ще бъде Василена Серафимова (маримба). Събитието ще се излъчи онлайн на живо на 31 март от 19:30 ч. на Фейсбук страницата на домакина – галерия Portrait, а след това ще бъде публикуван в Ютюб канала на пространството за изкуство и култура. Проектът се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Като коктейл от звуци, от състояния, от цветове, от различни емоции описа програмата Василена Серафимова в интервю по Джаз ФМ и разказа подробности: „В оригинални и традиционни произведения съчетаваме джаз елементи със свободна импровизация. Има моменти, в които чуваме репететивна музика, която много добре подхожда на маримбата и на пианото, а гъдулката внася интересен цвят.“

Христина Белева е инициаторът на тази среща. „Стана по много интересен и спонтанен начин.“ – връща се назад във времето Василена Серафимова. През октомври Христина й пише в Инстаграм с предложение да запишат като дуо гъдулка и маримба песента „Дойна“. „Точно по това време бях започнала да работя с Ина Кънчева по нашия проект „Самодиви“. Изпълнявахме произведения на Петър Дундаков, който вече ми бе казал за Хриси и ми препоръча да се чуя с нея. Те са работили заедно с „Мистерията на българските гласове“ и Skiller. Веднага откликнах.“

При едно от завръщанията си в България Василена кани Христина у дома да свирят с Ина Кънчева и така записват четири песни в нетрадиционен аранжимент. „Много се харесахме като музиканти и като хора. Много бе лесен и спонтанен контактът. С Митко сме се слушали един друг на концерти, но сега за първи път ще бъдем заедно. Светът е малък, срещаме се винаги, когато трябва да се срещнем. Така се получи и този път.“ – описва основата на бъдещото сътрудничество Василена Серафимова.

Когато преди месец Христина Белева я кани за гост в Untraditional Duet, тя току-що в Париж е гледала четвъртото издание на програмата: „И се влюбих в звученето им с Митко. Много, много интересно. Много ми хареса как бяха направили „Притури се планината“. Макар и отдалеч, емоцията ме завладя. Когато Хриси ми предложи тази колаборация, откликнах с голяма радост. Много съм щастлива, че можем да направим нещо заедно. Обичам експерименти, да отидем там, където не само хората не очакват, а самите ние не сме си и помисляли, че ще попаднем. Това е огромна свобода, която музикалното въображение ни подарява. Опитах се да се възползвам от това.“

Стимулът идва от събирането на ярки личности с интерес към необичайното в изследването на звука и нетипичното в създаването на емоция. И Христина Белева, и Димитър Горчаков като солови артисти и участници в проекти се отличават с вкус към непознатото и нехарактерното. „Страхотни музиканти, елегантни, фини, пъстри хора. Много е леко и приятно с тях. Обогатяваме се един друг, докато свирим. Отворили сме не само очи и уши, но и сърце и душа, и се опитваме да се свържем.“ – обрисува съчетанието на характери и изказности Василена Серафимова.

Самата тя е известна с богатство на изяви – в акустични и електронни проекти, в джаз, класика и фолклор, в разнообразни формации с артисти от различни страни. „Никога не си казвам, че сега ще правим този и този стил. Решаваме да започнем заедно, и то някак си се усеща и нещата се развиват и обособяват сами по себе си.“ – посочва тя за музиката като център. За нея е особено важно разпадането на границите чрез изкуството в днешния свят на издигащи се все повече, все по-плътни препятствия и бариери. Василена Серафимова подчертава приноса на изкуството за създаване на чувство за единение: „Няма граници между различните стилове. Нека да си кажем и да си повторим, че е възможно границите да не съществуват, а всичко да прелее и да бъде едно цяло.“

Музикантите така се вълнуват от срещата помежду си и с публиката в сряда, че още с идването на Василена от Париж започват репетициите. Ето как тя формулира задачата, която си поставят: „Искаме да направим добре подготвена програма, да се усетим заедно в музиката и да покажем възможно най-красивото от себе си.“

  • Интервюто с Василена Серафимова можете да чуете чрез бутона „Аудио“.

Снимки от репетицията: авторът